Železnorudsko - zimní sporty

Pro rodiny s dětmi, běžkaře i sjezdaře to pravé

Na sportovně založené hosty čekají v zimě desítky kilometrů pravidelně strojově upravovaných běžeckých stop křižujících malebnou šumavskou přírodu či nacházející se v areálech v Bavorském lese (Scheiben, Bretterschachten). I pro vášnivé lyžaře-sjezdaře má Železnorudsko co nabídnout, moderní lyžařské areály různých obtížností osloví opravdu každého: pro náročnější skiareál Grosser Arber (Velký Javor) s parametry alpského lyžování a také dětským skiareálem a sáňkařskou dráhou, Špičák coby největší skiareál v oblasti české části Šumavy se sedačkovou lanovkou a funparkem a dále rodinné areály Samoty, Nad nádražím-Belveder, Pancíř, Alpalouka, Weissova louka, Silberberg... Ať jste začátečník či zkušený sjezdař, čeká zde na Vás mnoho upravených sjezdovek od modrých až po černé. Většina skiareálů disponuje technologií umělého zasněžování a nabízí individuální i skupinové kurzy výuky lyžování pro děti i dospělé včetně dětských lyžařských školiček s využitím pohyblivých koberců. K dispozici jsou samozřejmě půjčovny lyžařského, běžkařského, snowboardového a skialpinistického vybavení.

Zimní sporty

Lyžařské areály

Velký Javor (www.arber.de)

Lyžařské středisko Grosser Arber nabízí parametry a kvalitu alpského lyžování, spokojeni budou i náročnější klienti. Nachází se pouhých 10 minut jízdy z Železné Rudy a je největším skiareálem na české i německé části Šumavy. Těšit se můžete na široké, uměle zasněžované sjezdovky od černé, kde se jezdí i závody Světového poháru žen, přes červené, modré až po turistické. V provozu je několik lanovek od supermoderní kabinové, dvou sedačkových až po kotvové vleky. V části Thurnhof se také nachází dětské centrum Arbaerland s pěti pojízdnými lyžařskými pásy, profesionální lyžařskou školičkou a ohřívárnou. Využít můžete také 1200m dlouhou sáňkařskou dráhu, sáňky je možné si vypůjčit. V celém areálu je několik možností k odpočinku a občerstvení v podobě stylových restaurací s typicky německou gastronomií. U nástupní stanice na kabinovou lanovku se nachází velké, zpoplatněné parkoviště. Do areálu také jezdí pravidelná autobusová linka-skibus z Železné Rudy.

Špičák (www.lyzovani.spicak.cz)

Špičák je největším skiareálem na české Šumavě, je v dosahu do pár minut jízdy vozem z centra Železné Rudy. Jedná se o moderní středisko se sedačkovou lanovkou, několika kotvovými vleky a jednomístnými vleky poma. Zalyžovat si můžete na celkem deseti uměle zasněžovaných sjezdovkách modrých, červených a jedné černé na Špičáku a pod Sirotkem. V provozu je také lyžařské hřiště – Ski school pro malé začátečníky s pojízdným kobercem a buduje se Funpark. V areálu je dispozici půjčovna lyžařského, snowboardového a dalšího sportovního vybavení a také restaurace a apres-ski bar. Jako záchytná parkoviště bez poplatku slouží P1 a Kaskády, k parkovišti vás z Železné Rudy také zaveze Skibus.

Nad nádražím/Belveder (www.skinadrazi.cz)

Areál Nad nádražím/Belveder se nachází cca 300-500m od Apartmánů Panorama. Nabízí lyžování na několika sjezdovkách modré a červené obtížnosti, na které vás dovezou převážně kotvové vleky, jedna Tatrapoma a malá dětská poma. Funguje zde lyžařská školička s pojízdným kobercem, sjezdovky jsou uměle zasněžovány. K dispozici je rychlé občerstvení a nahoře restaurace v hotelu Belveder. Záchytné parkoviště pro tento areál se nachází u dolní stanice Tatrapomy v části Belveder.

Samoty

Rodinný areál Samoty se nachází na okraji Železné Rudy u vlakové zastávky Železná Ruda-centrum. K dispozici jsou dvě sjezdovky a dva vleky – jedna kotva a jedna dětská poma. V areálu můžete využít služeb stylového bistra, lyžařské školičky s posuvným lyžařským pásem pro malé začátečníky a půjčovny lyžařského vybavení. Areál využívá umělé zasněžování. Vedle lyžařské školičky se upravuje část svahu pro bobování a sáňkování. Vůz lze zaparkovat u areálu.

Alpalouka (www.alpalouka.cz)

Rodinný lyžařský skiareál se dvěma vleky (kotva a dětská poma) s umělým zasněžováním. K dispozici ohřívací místnost a stánek s kvalitním občerstvením. Možnost využití parkovacího stání pod areálem nebo na parkovišti Kaskády. Zastávka skibusu nedaleko.

Hofmanky (www.skipancir.cz)

V provozu sjezdovka Hofmanky za využití sedačkové lanovky Špičák-Hofmanky. Zde lze i bobovat a sáňkovat. Parkování pod nástupní stanicí lanovky nebo na parkovišti Kaskády.

Weissova louka

Mírná sjezdovka s jednou pomou bez umělého zasněžování vhodná zejména pro lyžaře začátečníky. K dispozici občerstvení a odpočinková místnost. Parkování nad sjezdovkou nebo na placeném parkovišti na Špičáckém sedle.

Běžecké lyžování

Na výchozí bod pro řadu běžeckých tras, Gerlovu Huť, vás z Železné Rudy dopraví skibus, zastávka se nachází v centru Železné Rudy na hlavní silnici pod hotelem Ostrý.

Nástupní místo na upravené stopy Belveder se nachází cca 300m od Apartmánů Panorama.

Aktuální stav úpravy běžeckých stop naleznete na www.bilastopa.cz v sekci železnorudsko

Tipy na běžecké trasy

Gerlova Huť (parkoviště)-Nad Pošťákem-Pod Sklářským vrchem-Gerlova Huť – cca 7 km

Gerlova Huť-Pod Sklářským Vrchem-U Polomského Potoka-Nad Samotami-Zámecký les-Debrník (sjezd do Železné Rudy) – cca 10 km

Belveder-Hofmanky-Starý Brunst-Gerlova Huť (návrat skibusem) – cca 9 km

Belveder-Hofmanky-Starý Brunst-Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník (ŽR) – 18 km

Belveder-Hofmanky-Pancíř-Můstek a zpět – cca 18 km

Gerlova Huť-Zámecký les-Pod Polomem-Železnorudká křižovatka- Popelné Domky-Hůrecká silnice-Gerlova Huť – cca 18km

Lesní běžecký areál Belveder (parkoviště u hotelu Belveder) – závodní běžecké okruhy v délce 1, 2, 3 a 5 km. Upravuje se při dostatečném množství sněhu.

Centrum aktivit Bretterschachten (Bodenmais, SRN)

Nejvýše položený běžecký areál na Šumavě nacházející se pod Velkým Javorem v nadmořské výšce 1120m a cca 15 min jízdy autem z Železné Rudy. Nabízí 114 km upravovaných tratí pro bruslení i klasiku v několika barevně označených okruzích. Upravené stopy vedou až pod Malý Javor, kde je možné se občerstvit v restauraci. K dispozici zpoplatněné parkoviště a ohřívárna s toaletami. Zpoplatněn i vstup na běžecké tratě.

Běžkařský areál Scheiben, Lohberg (SRN)

Cca 15 minut jízdy autem z Železné Rudy, v nadmořské výšce 1050m se nachází běžecké centrum Scheiben se třemi běžkařskými okruhy a celkem 14km upravených stop pro klasiku i bruslení. Udržovaná je zde také přírodní sáňkařská dráha a upravovaná zimní turistická trasa. K dispozici je zpoplatněné parkoviště, ohřívací místnost a toaleta.