Železnorudsko - tipy na výlet

To nejkrásnější z šumavské přírody

Vítejte v největším národním parku České Republiky, v Národním parku Šumava, pyšnícím se rozlohou 680,64 km2!

Železnorudsko je místem mnoha krás a zajímavostí! Na své si v tomto nádherném koutu Šumavy přijdou opravdu všichni! Pokud máte rádi hory, lesy plné borůvek a hub a bublající potůčky přeskakující jen kámen za druhým, toužíte strávit volný čas se svojí rodinou obklopeni krásnou přírodou a potom si zajít do cukrárny na hřiště či si užít zábavu při některé z mnoha atrakcí, jste milovníkem sportů letních i zimních, vášnivým turistou či houbařem a nebo jen chcete vypnout a načerpat nové síly, pak jste u nás správně…

Šumavské klima se vyznačuje neobyčejnou čistotou vzduchu, vysokými hodnotami slunečního svitu, sníženým atmosférickým tlakem a přiměřenou vlhkostí. Železnorudsko se nachází nad vrstvou prachové a dýmové zóny a to je jedním z důvodů, proč tuto pro naše zdraví tak blahodárnou oblast nazýváme pásmem Vzdušných lázní.

Příroda, turistika, zajímavosti

Tipy na výlet

Černé jezero (1008 m.n.m.)

Černé jezero je svojí rozlohou 18,43 ha největším jezerem mezi všemi ledovcovými jezery Šumavy a Bavorského lesa a současně největším jezerem České republiky. Nachází se v nadmořské výšce 1008 m, největší hloubka je 39,8 m a nad jezerem se klene Jezerní stěna vysoká 335m. Od roku 1911 je zde vyhlášena přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero.

Černé jezero je snadno dosažitelné a to několika způsoby. K Černému jezeru vás doveze vláček Šumavláček, který vyjíždí z Železné Rudy a nebo z parkoviště na Špičáckém sedle. Další možností je cca 3,5 km dlouhá, rovinatá, asfaltová cesta vedoucí ze Špičáckého sedla vhodná i pro kola a kočárky. Třetí možností je výjezd sedačkovou lanovkou na vrchol hory Špičák a odtud Datlíkovou stezkou cca 7 km k jezeru a zpět k nástupní stanici sedačkové lanovky. Na vrcholu Špičáku stojí za to vystoupat na rozhlednu a pokochat se výhledem do širokého okolí včetně pohledu na Čertovo jezero a Velký Javor.

Čertovo jezero (1030 m.n.m.), Špičák (1202 m.n.m.)

Čertovo jezero je svojí rozlohou 10,33 ha druhým největším ledovcovým jezerem na české i německé strané Šumavy, nachází se v nadmořské výšce 1030 m. n. m. V zimě je jezero pokryto vrstvou ledu tlustou až 75 cm, z jezera vytéká Jezerní potok. V sedle mezi Jezerní horou a Špičákem prochází hlavní evropské rozvodí, voda odtud odtéká do dvou různých moří – Černého a Severního. Špičák se svojí nadmořskou výškou 1202 m je známý zejména jako centrum lyžování.

K jezeru opět vede několik možností. Lze využít výjezdu sedačkovou lanovkou na vrchol Špičáku a odtud Zajícovou stezkou k jezeru a dále zpět k nástupní stanici sedačkové lanovky. Další možností je terénní procházka z parkoviště na Špičáckém sedle po žluté až na Čertovo jezero a zpět. Na vrcholu Špičáku se od roku 2014 nachází rozhledna vysoká 26,5m a vystoupáte na ní po 135 schodech. Za to vám umožní nádherné výhledy do širokého okolí a za jasného počasí můžete shlédnout i dachsteinské Alpy. Na vrcholu i u nástupní stanice sedačkové lanovky je možnost očerstvení.

Velký Javor (1456 m.n.m.), Malé Javorské jezero

Velký Javor je nevyšší horou Šumavy s 1456 m nadmořské výšky. Jeho vrchol tvoří čtyři skupiny skal a jako jediný na Šumavě představuje přirozeně nezalesněnou subalpinskou zónu s mnoha druhy rostlin z doby ledové, které se jinak vyskytují pouze v Alpách. Za jasných dnů jsou viditelné vrcholky Alp a také další hřebeny a vrcholky blízkého či vzdáleného okolí.

Na Velký Javor vede kabinová lanovka, s jejíž pomocí se dostanete až pod samotný vrchol. Zde je možný cca 3 km štěrkový okruh po temeni hory vhodný i pro kočárky. Další turistickou možností je přechod z vrcholu Velkého Javora na vrchol Malého Javora a zpět, celkem cca 8 km. Třetím velmi atraktivním výletem z vrcholu Velkého Javora je túra na Malé Javorské Jezero a dále zpět k parkovišti u nástupní stanice kabinové lanovky. Malé Javorské jezero lze obejít kolem dokola. Na vrcholu Velkého Javora, pod vrcholem Malého Javora, u Malého Javorského jezera a u nástupní stanice kabinové lanovky je možné se občerstvit v restauracích. U nástupní stanice kabinové lanovky se nachází také dětské hřiště.

Velké Javorské Jezero

Velké Javorské jezero je dalším z řady ledovcových jezer na Šumavě nacházející se pár kilometrů za hranicemi na německé straně. Jeho plocha čítá 7,2 ha a maximální hloubka je 16 m.

Kolem jezera vede nenáročná procházka cca 2,5 km vhodná i pro kočárky, na břehu jezera se nachází velká restaurace a také přírodní kuličková dráha pro děti. Na břehu je možné si zapůjčit šlapadlo a projet se po jezeře. Od jezera také vede trasa, po které vystoupáte až na vrchol Velkého Javora. U jezera je k dispozici parkoviště.

Svaroh (1334 m.n.m.)

Svaroh neboli Zwercheck se pyšní nadmořskou výškou 1334m a je od nepaměti součástí Královského hvozdu, po jeho hřebeni probíhá státní hranice. Z vrcholové části jsou úchvatné výhledy do okolí jak na českou, tak i německou stranu zejména na Velký Javor, Velký i Malý Ostrý, hřeben Pancíř-Můstek-Prenet, ale i Nýrskou přehradu. Na svahu Svarohu se nachází několik kamenných moří, pamětní tabule na vrcholu připomíná existenci Juránkovy chaty, která zde stávala a po trojnásobném vyhoření již nebyla obnovena.

Na vrchol Svarohu se nejjednodušeji dostanete z parkoviště na sedle Scheiben (SRN) cca 15 minut jízdy vozem z Železné Rudy, odtud míří značená turistická trasa nejdříve s mírným, později s prudším stoupáním až na vrcholovou část, kde se vyplatí projít se po hraničním chodníku kolem vrcholové skály s křížem až na vyhlídku Panoramablick. Na Svaroh vedou ještě další přístupy ze Špičáckého sedla či přímo z Železné Rudy, ale tyto nejsou značené.

Riesslochwasserfalle

Nejvyšší vodopády české i německé části Šumavy se nacházejí v soutězce Riessloch a jsou tvořeny pěti vodopádovými stupni v celkové délce 55m, nejvyšší vodopád má výšku 15m. K vodopádům vás dovede malebná cca 2,5 km dlouhá cesta vedoucí podél potoka Riessloch. Od vodopádů je možné pokračovat proti proudu a dále kolem Buchhutten Schahchten až na Malý Javor.

Svojí cestu začnete na lesním parkovišti u městečka Bodenmais, vyplatí se být na parkovišti včas. Túra je vhodná i pro rodiny s dětmi a dá se pojmout jako okruh k vodopádům a zpět dlouhý cca 4 km lehkým terénem.

Jezero Laka a Polom (1295 m.n.m.)

Jezero Laka je nejmenší (2,53 ha) a nejvýše položené (1096 m.n.m.) ledovcové jezero Šumavy nacházející se cca 7,5 km od Železné Rudy. Jezero je velmi krásné, po jezeře se nepatrně pohybují plovoucí ostrůvky, jezero pozvolna zarůstá a mění se na rašelinný močál.

K jezeru se dostanete několika způsoby. První možností je túra z Železné Rudy vzhůru na Polom cca 7,5 km a poté dále sestupem směr jezero Laka, celkem asi 9 km. Turisté mohou k jezeru sestoupit terénní kamenitou stezkou, cyklisté musejí sjet po asfaltce níž až k hrobce rodu Abelů a pak dále po asfaltové cestě zpět k jezeru vystoupat. Druhou možností je nechat vůz na parkovišti na Nové Hůrce cca 8 km od Železné Rudy a odtud po modré cca 5,5 km lehkým stoupáním k jezeru – vhodné pro kola i kočárky. Pro cyklisty je ještě třetí možnost, pokud nechtějí zdolávat výšlap na vrchol Polomu, z Železné Rudy či z parkoviště na Gerlově Huti po cyklostezce na Novou Hůrku a odtud už dále po modré směr jezero Laka.

Prášilské jezero a Poledník (1315 m.n.m.)

Prášilské jezero se rozprostírá pod karovou stěnou vysokou 160 m v nadmořské výšce 1079 m, jeho plocha činí 3,7 ha a maximální hloubka je 15 m. Jezero je odvodňováno Jezerním potokem ústícím do Křemelné, v minulosti bylo využíváno k plavení dřeva. Nad jezerem se nachází Poledník neboli Polední hora, která je také vyhledávaným turistickým cílem, na vrcholu stojí 37 m vysoká rozhledna z které jsou nádherné výhledy za jasného počasí až po Alpy. V prostorách rozhledny je umístěna expozice o Šumavě a také občerstvení

Prášilské jezero i Poledník jsou dosažitelné opět několika způsoby. Výchozím místem může být parkoviště Slunečná u Prášil, odtud se vydáte po zpevněné cestě až na rozcestí Liščí díry, zde se rozděluje trasa na jezero a na Poledník, k jezeru dorazíte/vystoupáte po cca 1km, posledních několik desítek metrů překonáváte kamenitou a hůře schůdnou pasáž nevhodnou pro kola a kočárky. Odtud je možný návrat stejnou cestou zpět na parkoviště a nebo pokračovat dále po červené do Prášil a na parkoviště Slunečná, celkem cca 8 km. Cesta na Poledník pokračuje z rozcestí Liščí díry po červené až na vrchol Hory Polední, celkem cca 7 km poctivého výšlapu a pak zpět stejnou cestou na parkoviště. Pokud dáte přednost okružnímu výletu, pak se nabízí varianta startu v Prášilech (mimochodem v Prášilech možná oceníte výbornou cukrárnu a pěkné dětské hřiště), odtud podél Prášilského potoka na Frantův most a dále výstup na Poledník. Z Poledníku sestup po červené směr Liščí díry, Slunečná, Prášily, celkem cca 15 km.

Pancíř (1214 m.n.m.), Můstek (1235 m.n.m.) a pramen Úhlavy

Hřeben Pancíř-Můstek-Prenet je velmi turisticky atraktivní záležitostí. Pancíř leží na hlavním evropském rozvodí, na jeho západním svahu pramení řeka Úhlava, odvádějící vodu do Severního moře a na jihovýchodním svahu pramení řeka Řezná, jejíž voda míří do moře Černého. Na vrcholu Pancíře se nachází restaurace a rozhledna s výbornou viditelností do širokého okolí opět až po Alpy.

Na vrchol hory Pancíř se nejpohodlněji dostanete 2750 m dlouhou sedačkovou lanovkou, ale může ji samozřejmě i vystoupat pěšky, v tom případě doporučujeme start na parkovišti na Špičáckém sedle. Z vrcholu Pancíře se po červené příjemnou procházkou dostanete na Můstek cca 3,5 km, možno pokračovat až na Prenet dalších cca 6 km. Na zpáteční cestě na Písečné nepřehlédněte pramen Úhlavy. Na vrchol hory Pancíř se také můžete vydat pešky přímo z našich apartmánů Křížovou cestou na Belveder, odtud na Hofmanky a dále pod lanovkou až na Pancíř.

Křemelná a Březník (1007 m.n.m.)

Řeka Křemelná je jednou z nejkrásnějších šumavských řek, pramení na jižním svahu Jedlové hory, její pramen je označen jako studánka pod Habrůvkou. Křemelná se spolu s Vydrou u Čeňkovy pily spojuje do řeky Otavy. Kolem Křemelné existovala v minulosti řada obcí, např. Frauenthal, které byly po většině v době komunismu srovnány se zemí. V obci Frauenthal žilo až 400 obyvatel a provozovaly se zde brusírny, leštírny a fazetovny zrcadel. Nedaleko bývalé obce Frauenthal se nachází hora Březník se skalnatým vrcholkem zvaným Vintířova skála, kam se dá vystoupat po vytesaných schodech a kochat se pohledem po okolí. Skála dostala jméno podle mnicha Vintíře, který zde měl svojí poustevnu ve skalní jeskyni kolem roku 1040. Dnes se zde pod vrcholem nachází kaplička sv. Vintíře.

Příjemnou procházku podél Křemelné si můžete užít, pokud zaparkujete svůj vůz na parkovišti Šerlův dvůr u hlavní silnice mezi Skelnou a Prášily a vydáte se po žluté podél Křemelné prostorem bývalé obce Frauenthal, zde se vyskytují specifické borovice Frauenthalské borovice, které údajně jinde nenajdete. Dále po žluté až k chatě Rovina (kvalitní restaurace) a odtud cca 1,5km ke skalnatému vrcholku Březník.

Cyklistika a cykloturistika

6 tipů na nenáročné, převážně rovinaté cyklovýlety pro rodiny s dětmi

Možno využít služby autobusů Zelené linky Šumavy, které umožňují přepravu kol

1/ Parkoviště Mechov (Srní) – podél Vchynicko-tetovského kanálu až k Hradlovému mostu pod Modravou – cca 10 km, tam a zpět 20 km. Na trase odbočka k Hauswaldské kapli

2/Parkoviště na Špičáckém sedle–Černé jezero – cca 3,5 km, celkem 7 km tam a zpět

3/Parkoviště Skelná–Šerlův Dvůr-Prášily – cca 7 km, tam a zpět cca 14 km. Z parkoviště Šerlův dvůr možná odbočka na krátkou stezku podél řeky Křemelné na Frauenthal (bývalá sklářská osada). V Prášilech restaurace, cukrárna a botanická zahrada s výběhem bizonů. Možno si trasu prodloužit o pár kilometrů ponecháním vozu na parkovišti Nová Hůrka a odtud jet směr Skelná.

4/ Parkoviště Nová Hůrka-jezero Laka – cca 4,5 km lehčího stoupání, celkem 9 km tam a zpět. Po cestě hrobka jednoho z neznámnějších sklářských rodů na Šumavě, rodu Abelů.

5/ Parkoviště Gerlova Huť-Zámecký les-Debrník-ŽR, celkem cca 10 km

6/ ŽR Debrník-Ferdinandovo údolí-Zwieslerwaldhaus-Schwellhausel, cca 9 km, tam a zpět cca 18 km. Schwellhausel – restaurace, minifarma, dětské hřiště.

Děti a zábava

Tipy na výlet

Zážitkový park St. Englmar - WaldWipfelWeg – nejdelší stezka korunami stromů na Šumavě a Bavorském lese

Cca 50 km za hranicemi u městečka St. Englmar (SRN) se nachází úžasné zábavní centrum, kde naleznete hned několik zajímavých atrakcí pro děti: – dům stojící na střeše, bezbariérovou 1300m dlouhou stezku korunami stromů ve výšce 30m vhodnou i pro kočárky, největší bavorskou horskou dráhu, 20ti metrovou zážitkovou věž s dobrodružným golfovým hřištěm, lezeckou stěnu, lanový park, stezku optických klamů, přírodní zážitkovou stezku. K dispozici parkoviště, vstup zpoplatněn.

Lesní ZOO Lohberg

V nádherném zooparku naleznete 100 druhů zvěře a 400 exemplářů, které se převážně vyskytují v našich lesích. Jsou zde voliery s mnoha druhy ptáků, velké výběhy s vlky, jeleny, losy, zubry a také rysy, uvidíte bobry, vydry, sovy, ale i osly a akvária s mnoha druhy ryb. K dispozici bistro, toalety, dětské hřiště, parkoviště.

Vlčí stezka v Srní

Cca 2 km dlouhý naučný okruh lesem, jehož součástí je cca 300m dlouhá dřevěná lávka vyvýšená 3-4 metry nad výběhem s vlky o rozloze 3ha. Součástí lávky jsou pozorovací přístřešky se zajímyvými informace o vlkovi. K dispozici parkoviště a dětské hřiště.

Zvířecí park a Haus zur Wildnis

V obci Ludwigsthal pár minut jízdy autem z Železné Rudy směr Zwiesel a nebo vlakem se nachází Centrum Národního parku Falkenstein. Zde můžete absolvovat cca 3 km okružní cestu volnou přírodou, na níž spatříte vedle rysů a vlků také divoké koně a pratura, dva bývalé obyvatele Bavorského lesa. Narazíte také na jeskyni z doby ledové a můžete vystoupat na rozhlednu nad výběhem s vlky. Součástí trasy je také architektonicky zajímavý Haus zur Wildnis se stálou expozicí Divočina v Národním parku Bavorský les, 3D kinem a restaurací, kde je příležitost k občerstvení. Stezka je přístupná celoročně. K dispozici zpoplatněné parkoviště.

Badesee Seepark Arrach s Adventure golfem

Cca 30 minut jízdy autem z Železné Rudy směr Lam do obce Arrach, zde možnost koupání v přírodním koupališti s fontánou uprostřed, restaurací a zážitkovým minigolfem.

Badewelt Bad Kotzting

Aquacentrum v Bavorském městečku Bad Kotzting o třech částech: Vodní svět, Thermarium, Saunový svět. Zde několik větších či menších bazénů, skluzavky a tobogany a velmi pěkný saunový areál.

Aquacentrum Sušice

Cca 20 minut jízdy z Železné Rudy v městě Sušice naleznete aquacentrum s plaveckým bazénem, brouzdališti s atrakcemi, zábavním bazénkem, tobogánem, vířivkami a finskou a parní saunou.

Hrad Velhartice

Cca 20 min jízdy autem z Železné Rudy se nachází jeden ze tří šumavských hradů, hrad a zámek Velhartice. Zde několik prohlídkových okruhů, restaurace a stálá, interaktivní expozice v bývalém hradním pivovaru, dětské atrakce na nádvoří a přilehlý skanzen. K dispozici parkoviště u hradu. Ve Velharticích lze také navštívit soukromé Muzeum šumavským minerálů, které pořádá zážitkovou aktivitu rýžování zlata

Vláčkem Šumavláčkem na Černé jezero

Od června do září vás na Černé jezero a zpět dovoze Vláček Šumavláček. Ráno vyjíždí z centra Železné Rudy od autobusové zastávky pod hotelem Ostrý a poté v průběhu dne už jen ze Špičáckého sedla (parkoviště). Vyplatí se podívat se na jízdní řád a být u zastávky několik minut před odjezdem, vláček má omezený počet míst.

Pohádkovou stezkou ke Kneippovým lázním

U cukrárny Charlotte poblíž říčky Řezné se nachází první cedulka s pohádkovou postavičkou Vodníkem Fialkou, pokračujete pod železniční most přes lávku a vzhůru ulicí J.Vojty až na její konec, zde doleva až k potoku a pak už podél Polomského potoka proti proudu až ke Kneippovým lázním. Cestou budete míjet další cedulky s pohádkovými postavičkami skřítků, vil a strašidýlek, které pokračují ještě dále za Kneippovy lázně až k hotelu Grádl. Kneippovy lázně jsou systémem tří bazénků s vodou navedenou z Polomského potoka a s různým povrchem dna od kamínků větších až po písek. Procházením bosými nohami těmito bazénky provádíme metodu šlapací lázně a aplikujeme vodoléčbu, technika je přiblížena na popisné tabuli.